Tvrdoća vode i problemi koje tvrda voda stvara u domaćinstvima i industriji
Tvrdoća vode pravi mnoge probleme za sve elemente i uređaje koji se napajaju tvrdom vodom. Zbog toga je veoma važno, a u mnogo slučajeva i neophodno "omekšati" tvrdu vodu.
Smanjenje preseka cevi usled naslaga kamenca
Šta je tvrdoća vode?
Tvrda voda je voda sa bogatim sadržajem soli, pogotovo soli kalcijuma i magnezijuma, koje predstavljaju tvrdoću vode.
Ovakva voda, bogata solima kalcijuma i magnezijuma, ima veoma loše efekte za procese proizvodnje, grejanja, hlađenja, pranja, a pravi velike probleme i u domaćinstvima.
Naslage kamenca koje se javljaju taloženjem kalcijuma i magnezijuma mogu praviti velike probleme. Kamenac se taloži u cevima, kotlovima, pumpama, rezervoarima, bojlerima, vodokotlićima, mašinama za pranje veša i sudova, slavinama, tuš kabinama, kadama.
Svim uređajima, instalacijama, površinama u kontaktu sa tvrdom vodom ona značajno smanjuje radni vek i povećava troškove rada.
Zašto je kvalitet vode u domaćinstvima bitan?
Kvalitetna voda za piće je veoma važna za sveukupno zdravlje ljudskog organizma. Voda se svakodnevno koristi za kuvanje, pranje, kupanje, grejanje i mnoge druge namene. Ona je i veoma važan deo većine proizvoda koje kupujemo i konzumiramo.
Kvalitet vode može znatno da popravi komfor života u svakom domaćinstvu.
Ružne naslage kamenca na sanitarijama
Tvrdoća vode u domaćinstvima
U najvećem broju domaćinstava se koristi tvrda voda.
Kako se u domaćinstvima najčešće vidi i oseti upotreba tvrde vode:
- pojavljuju se naslage kamenca u cevima, bojlerima, grejnoj instalaciji, kafematima i svim ostalim uređajima u kontaktu sa tvrdom vodom
- ostaci kamenca na čašama, posuđu, tuš kabinama, staklima, fleke, naslage i kamenac na sudoperama, slavinama, lavaboima, kadama, WC šolji...
- pranje kose i kože u vodi bogatoj solima kalcijua i magnezijuma, odnosno tvrdoj vodi, čini ih isušenom i osetljivijom
- grubi peškiri i odeća su posledica pranja u vodi sa povišenom tvrdoćom
- sapuni i deterdženti ne pene i nemaju svoju efikasnost pri upotrebi tvrde vode
- veća potrošnja sapuna, deterdženata i drugih proizvoda za čišćenje posledica su upotrebe tvrde vode
- tvrda voda znatno povećava troškove električne energije. I najmanji talozi kamenca u bojlerima mogu da dovedu do 20% veće potrošnje električne energije
- radni vek odeće, peškira, posteljine može da se produži do 15% pranjem u omekšanoj vodi
- kotlovi na gas kogu da potroše i do 30% više električne energije prilikom upotrebe tvrde vode
- oko 20% su veći troškovi sapuna, šampona, raznih deterdženata kada se koriste sa tvrdom vodom
Najčešće probleme sa kvalitetom vode u domaćinstvima predstavlja upravo tvrdoća vode. Što je veća tvrdoća vode, veći su i izraženiji problemi koje ona stvara.
Omekšivači vode kao rešenje za sve probleme vezane za tvrdoću vode u domaćinstvima
Svi problemi tvrde vode i nastajanja kamenca izbegavaju se upotrebom tzv. omekšivača vode koji potpuno uklanjaju tvrdoću vode.
Omekšivač vode se postavlja na glavni dovodni vod vode u objekat, kako bi se omekšana voda dalje vodila u celu instalaciju. Omekšivači su potpuno automatski i njihovim radom upravlja mikroprocesorski kontroler. Jedina obaveza oko rada omekšivača je provera količine tabletirane soli koja se periodično troši pri regeneraciji i dosipanje po potrebi.
Serija omekšivača koja je predviđena za upotrebu u domaćinstvima je serija Compact, a više detalja i tehničkih karakteristika možete videti ovde.
Omekšivači vode serije Compact
Kako izmeriti tvrdoću vode?
Najjednostavniji i najbrži način za određivanje tvrdoće vode je pomoću reagensa koji se jednostavno dodaje u uzorak vode čija se tvrdoća meri.
Test tvrdoće vode se sastoji od plastične epruvetice baždarene na 5 i 10 ml i jedne ili dve bočice reagensa, koje u sebi sadrže sve potrebne supstance za određivanje tvrdoće vode.
Test za brzo određivanje tvrdoće vode
Određivanje tvrdoće vode pomoću testa
Epruveticu iz kompleta za određivanje tvrdoće nekoliko puta isprati vodom čija se tvrdoća određuje, a zatim u nju sipati uzorak vode do oznake od 5 ml.
Dodavati reagens kap po kap uz snažno protresanje epruvete nakon dodatka svake kapi do njenog potpunog rastvaranja.
Ukoliko je voda tvrda dodatkom prve kapi pojavljuje se crveno obojenje. Brojati dodate kapi reagensa sve do promene boje iz crvene u zelenu. Broj dodatih kapi do promene boje iz crvene u zelenu određuje ukupnu tvrdoću vode (UT) izraženu u nemačkim stepenima (°n).
Određivanje tvrdoće se može izvesti i sa uzorkom vode od 10 ml. U tom slučaju jedna kap reagensa predstavlja 0,5 °n.
Provera rada omekšivača pomoću testa za merenje tvrdoće vode
Za proveru rada omekšivača u epruveticu iz kompleta za određivanje tvrdoće vode uzeti uzorak meke vode do oznake od 10 ml. U uzorak dodati samo jednu kap reagensa i epruveticu protresti do njenog potpunog rastvaranja.
Ukoliko se pojavi bledo zelenkasto obojenje voda je meka, a ukoliko se pojavi bledo crvenkasto obojenje voda nije meka i sadrži određenu tvrdoću. Pojava crvenkastog obojenja ukazuje na neispravnost u radu omekšivača.
Test služi za brzo određivanje tvrdoće vode, ali je idealan i za kontrolu rada omekšivača vode.
Najčešći problemi koje stvara tvrda voda u industriji
Omekšavanje vode u industriji ima veoma veliku primenu.
Najčešće se koristi kao priprema vode za napajanje kotlova, za razne procese pranja, rashladne sisteme, sisteme grejanja, autopraonice, itd...
Omekšivači vode su jedino rešenje za potpuno uklanjanje tvrdoće vode i svih problema koje stavara kamenac.
Više detalja i tehničkih karakteristika omekšivača vode namenjenih za industrijsku upotrebu možete videti ovde.